Türkiye’de Eduniversal Sıralaması

Eduniversal değerlendirmesi; Afrika, Orta Asya, Doğu Avrupa, Avrasya & Orta Doğu, Uzak Doğu Asya, Latin Amerika, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Batı Avrupa olmak üzere 9 farklı bölge esas alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Türkiye; Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, İsrail, Ürdün, Bahreyn Krallığı, Kuveyt, Lübnan, Umman, Filistin, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’in olduğu Avrasya & Orta Doğu bölgesinde değerlendirilmektedir.

2017-2018 eğitim dönemi sıralamasında ‘Pazarlama’ alanında Türkiye’den
İstanbul Üniversitesi , Bilkent Üniversitesi, ve Girne Amerikan Üniversitesi programları listede ilk 10 girmişlerdir. İstanbul Üniversitesi Sıralamada kendi bölgesinde (Avrasya & Ortadoğu Bölgesinde) ve Türkiye’de Birinci olmuştur.

 Geleneksel Başarı

İstanbul Üniversitesi MS Pazarlama programının bu başarısı artık gelenekselleşmiştir. Eduniversal’ın 2018 yılı için yapılan değerlendirmede listeye Türkiye’den 2 üniversite girmiştir. Listenin en tepesinde İstanbul Üniversitesi MSc Pazarlama yer almıştır.

Bilkent Üniversitesi MSc Pazarlama aynı listede 2. olurken; Girne Amerikan Üniversitesi (Gau) Pazarlama Tezsiz Yüksek Lisans Programı 10. olmuştur.

Aynı kurumun işletme okullarını derecelendirdiği listede Avrasya & Orta Doğu bölgesi için ‘5 Palmes’ öldülü alan Koç Üniversitesi ve ‘4 Palmes’ ödülü alan üniversitelerde İstanbul, Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri İşletme Fakülteleri bulunmaktadır. Bu üniversiteler ‘TOP BUSINESS SCHOOL’ olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’den Galatasaray Üniversitesi ‘3 Palmes’ ödülü ile ‘EXCELLET BUSINESS SCHOOL’ listesine girmiştir.

Eduniversal programları her yıl farklı bir ülkede yapılmakta ve üniversite yönetimlerinin birbiriyle etkileşim içinde olmaları sağlanmaktadır. 2014 yılındaki buluşma İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ev sahipliğinde yapılmıştır. 2014 yılı ödülü de burada verilmiştir.

Konferansın detaylarına ulaşmak için:

http://convention.eduniversal.com/

Eduniversal 2018 sıralaması için:

http://www.eduniversal-ranking.com/business-school-university-ranking-in-turkey.html

http://www.best-masters.com/ranking-master-marketing-in-eurasia-and-middle-east.html