Eduniversal sıralaması, öğrencilerin bulundukları bölgedeki en iyi master programının seçmelerini sağlamaktadır. Böylelikle öğrencinin kariyerinde önemli bir yer tutan lisansüstü eğitimini, iyi bir eğitim kurumunda alması sağlanmaktadır.

Bu sıralamada öne çıkan programlar, en kaliteli öğrencilerin tercihi olmaktadır. Böylelikle öğrenciler, kaliteli bir ortamda derslerini alabilmektedir.

Bu değerlendirme her ne kadar öğrenci eksenli düşünüşmüşse de; işverenlerin de dikkatle inceledikleri görülmektedir. İşverenler sıralamada önde yer alan öğrencileri tercih etmektedirler.

Eduniversal sıralaması, MBA (MSc) programının sürekli gözden geçirilmesini, iş ve akademik dünyadan deneyimli kişilerin incelemesini kapsadığı için; öğrenci kaliteli bir eğitim görmektedir.

Türkiye’de Eduniversal Sıralaması

Eduniversal değerlendirmesi; Afrika, Orta Asya, Doğu Avrupa, Avrasya & Orta Doğu, Uzak Doğu Asya, Latin Amerika, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Batı Avrupa olmak üzere 9 farklı bölge esas alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Türkiye; Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, İsrail, Ürdün, Bahreyn Krallığı, Kuveyt, Lübnan, Umman, Filistin, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’in olduğu Avrasya & Orta Doğu bölgesinde değerlendirilmektedir.

2018 Yılı Değerlendirmesi

2017 Yılı Değerlemesi

2015-2016 eğitim dönemi sıralamasında ‘Pazarlama’ alanında Türkiye’den Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi programları listede ilk 10 girmişlerdir. Sıralama aşağıdaki şeklide oluşmuştur:

Avrasya & Orta Doğu bölgesi 2015-2016 eğitim dönemi sıralamasında İstanbul Üniversitesi MS Pazarlama programı 1. olmuştur. Bilkent Üniversitesi aynı listede 3. sırayı almıştır. Listeye giren son üniversite Galatasaray Üniversitesi Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı olmuştur.

Geleneksel Başarı

İstanbul Üniversitesi MS Pazarlama programının bu başarısı artık gelenekselleşmiştir. Eduniversal’ın 2013 yılı için yapılan değerlendirmede listeye yine 3 üniversite girmiştir. Listenin en tepesinde İstanbul Üniversitesi MS Pazarlama yer almıştır.

Edu21415

Bilkent Üniversitesi MSc Pazarlama aynı listede 2. olurken; Galatasaray Üniversitesi Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı 10. olmuştur.

Aynı kurumun işletme okullarını derecelendirdiği listede Avrasya & Orta Doğu bölgesi için ‘4 Palmes’ ödülü alan üniversitelerde  İstanbul, Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri İşletme Fakülteleri bulunmaktadır. Bu üniversiteler ‘TOP BUSINESS SCHOOL’ olarak adlandırılmaktadır.

Eduniversal programları her yıl farklı bir ülkede yapılmakta ve üniversite yönetimlerinin birbiriyle etkileşim içinde olmaları sağlanmaktadır. 2014 yılındaki buluşma İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ev sahipliğinde yapılmıştır. 2014 yılı ödülü de burada verilmiştir.

Konferansın detaylarına ulaşmak için:

http://convention.eduniversal.com/

Eduniversal 2013 sıralaması için:

http://www.best-masters.com/countdown/Eduniversal-Best-Masters-ranking-2012_2013.pdf