AACSB Nedir?

AACSB  (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) 48 ülkeden 716 eğitim kurumunun akredite olduğu bir kuruluştur. Başka bir ifade ile dünyadaki 13.000’den fazla programının %5’inden daha azı bu akreditasyonu başarısını elde edebilmiştir.

İşletme alanında yükseköğretimde en uzun süredir verilmekte olan ve tüm dünyada en çok talep edilen akreditasyondur.

Akredite olan kurumların çoğunluğu ABD ve Avrupa’daki üniversiteler olmak üzere, Şili, Mısır, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Yeni Zelanda, Avusturalya, Kanada, Çin gibi dünyanın farklı ülkenin kurumları da bu kuruluşa akredite olmuştur.

Türkiye’de İlk Akredite Olan Devlet Üniversitesi:  İ.Ü. İşletme Fakültesi

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, tüm dünyadaki işletme fakültelerini akredite eden önemli bir kuruluş olan The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) (ABD) tarafından akredite edilmiştir. Böylece İ.Ü. İşletme Fakültesi, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin işletme fakülteleri arasında ilk AACSB akreditasyonu alan fakülte olmuştur.

İÜ İşletme Fakültesi, AACSB‘nin akreditasyon için öngördüğü bütün standartları başarı ile yerine getirerek akreditasyon sürecini tamamlamış ve dünyanın elit işletme fakülteleri arasında yerini almıştır. Bu akreditasyon, İÜ İşletme Fakültesi’nin Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programları ile birlikteİşletme İktisadı Enstitüsü’nün MBA, Executive MBA ve MS programlarını kapsamaktadır.

Dünyada AACSB

Nisan 2012 itibariyle tüm dünyada 648 kurum AACSB akreditasyonu almış bulunmakla birlikte; bu kurumların çok önemli bir bölümü ise ABD’de yer almaktadır.

Sağladığı Ayrıcalıklar

Kalite Onaylı Seçkin Diploma

İÜ İşletme Fakültesi’nin akredite olmasının ardından akreditasyon logosu öğrenci transkriplerinde yer almakta, gerek ulusal gerekse uluslararası kalite güvencesini temsil etmektedir

Uluslararası Öğrenci Kabul ve Değişimi

Mevcut öğrenci ve mezunlarımızın; yurt dışında akreditasyona sahip seçkin üniversitelerin yüksek lisans ve öğrenci değişim programlarına kabulü ve Doktora başvurularında ciddi öneme sahip bir destek oluşturmaktadır.

İş Başvurularında Rekabetçi Üstünlük

Profesyonel hayatta insan kaynağının eğitime bağlı kalitesinin önemi belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. AACSB akreditasyonu, bu doğrultuda öncelikleri olan kurum bilincine sahip firmaların insan kaynakları stratejilerinde belirgin bir rol oynamaktadır.

Uluslararası İşbirlikleri

İ.Ü. İşletme Fakültesi’ne yeni ufuklar açacak olan akredistasyon, İ.Ü. İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü öğrenci ve öğretim üyelerine önemli ayrıcalıklar getirmektedir. Fakültenin diğer akredite olmuş yabancı seçkin üniversitelerle yapacağı işbirliklerini ve öğretim üyelerinin bu elit üniversitelerde ders verme olanağını son derece kuvvetlendirmiştir.