İşletme İktisadı Enstitüsü sıralarından geçmiş olmak hayatım boyunca onur duyacağım bir eğitim dönemidir. Buradaki ders işleme yöntemi, hocaların donanımı önceki üniversite dönemimizden çok daha üst düzeyde. Vak’a incelemeleri ileride karşıma çıkacak olan olayları çözümleme ve  doğru karar verebilme kabiliyetimi geliştirdi. Pazarlama öğrencisi olmak markete bile girdiğinizde etraftaki her detaya herkesten çok farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Enstitü eğitimi alarak ciddi bir özgüvene sahip oldum.  Tabi tüm bu donanıma sahip olmak bu özgüveni kazanabilmek için bu sıralarda geçirilen saatlerin hakkınıda vermek  en önemli kural bence.  Yapılacak projelerde dersten geçmek için değil, bu proje ile kendime ve sınıfa ne katabilirim düşüncesi ile hareket ettiğinizde inanılmaz keyif alıyor ve başarının temellerini sağlamlaştırmış oluyorsunuz. Her yapılan sunum göreceksinizki size çok önemli kazanımlar sağlayacak. Haftada dört gün Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe derslerimiz olurdu ve ben Perşembe akşamı ders bitiminde Pazartesi gününü iple çekerdim.

Derslere  düzenli katılmak, dersle alakalı hocaların tavsiye ettiği kitapları okumak, pazarlama da sizi geliştirecek yayınları takip etmek sizi iyi bir pazarlamacı yapmaya yetecektir. Okuduğum kitaplarda ki vak’alar derslerdeki ve sınavlardaki soruları çözmemi çok kolaylaştırdı.  Okulun ilk günü ile son günü arasında ciddi bir gelişim gösterdiğinizi başkaları size söylüyorsa bu işin hakkını verdiniz demektir.

Ben bu bölümü 4 üzerinden 4 ortalama ile 1. olarak tamamladım. Bunun tek nedeni burada olduğum süre boyunca öğrenci olmanın gerekliliklerini eksiksiz yerine getirmiş olmamdı.

Cem Sarıca
Pazarlama Uzmanı